مطالب وبلاگ

مشخصات توپ فوتبال استاندارد

تصویر توپ فوتبال استاندارد

کیفیت توپ فوتبال نقش مستقیمی در کیفیت و جذابیت ورزش فوتبال دارد. تصور کنید در یک بازی بسیار مهم و در آخرین دقیقه بازی، یکی از بازیکنان توپ را به سمت دروازه تیم حریف شوت کند، اما به علت یک ایراد فنی توپ مقداری تغییر مسیر داده و وارد دروازه نشود. در واقع یک ایراد فنی کوچک می تواند بر سرنوشت یک مسابقه تأثیرگذار باشد. به همین دلیل فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا ) استانداردهایی را برای کیفیت توپ های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی درنظر گرفته است. فیفا دو استاندارد را برای توپ ها درنظر گرفته که عبارتند از:

 

FIFA QUALITY

FIFA QUALITY PRO

 

استاندارد کیفی اول شامل توپ هایی می شود که مورد استفاده علاقمندان به ورزش فوتبال هستند، اما استاندارد دوم شامل توپ هایی می شود که در تورنومنت های معتبر جهانی و توسط بازیکنان حرفه ای استفاده می شوند.

 

تصویر علامت‌های تایید کیفیت فیفا

 

شرکت های تولید کننده توپ های فوتبال نمونه توپ های تولیدی خود را به آزمایشگاه های کنترل کیفی فیفا ارسال و پس از انجام آزمایش های دقیق و در صورت مطابقت مشخصات توپ با معیارهای مورد نظر فیفا یکی از این دو نشان را دریافت خواهند کرد. در واقع وجود این نشان ها به ما کمک می کند تا در هنگام بررسی و خرید توپ فوتبال پی به سطح استاندارد آن برده و در انتخاب دچار اشتباه نشویم. اما باید توجه داشته باشیم که در بازار کشور پر است از توپ های بی کیفیت که بدون اطلاع فیفا از این برچسب ها استفاده می کنند و تنها هدفشان فریب مصرف کنندگان است. توپ ها در آزمایشگاه های فیفا از ۷ نظر مورد آزمون و بررسی قرار می گیرند که عبارتند از:

 

اندازه گیری محیط توپ فوتبال

 

​آزمون گردی توپ فوتبال

 

آزمون جهش و بازگشت به جای اول توپ فوتبال

آزمون میزان جذب آب توپ فوتبال

بررسی وزن توپ فوتبال

تصویر جدول وزن توپ فوتبال

 

آزمون کم شدن فشار هوای داخل توپ فوتبال

آزمون کنترل شکل و حفظ سایز توپ فوتبال

 

آزمون کنترل تعادل توپ فوتبال

 

 

منبع: وبسایت فیفا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *